Katse lapsiin ja nuoriin

Lasten ja nuorten hyvinvoinnin edistäminen on mielestäni yksi kotikaupunkimme tärkeimmistä tehtävistä. Jokainen lapsi ja nuori ansaitsee turvallisen kasvuympäristön ja riittävän tuen arkeensa. Myös Jyväskylässä on entistä enemmän nuoria, jotka tarvitsevat erilaista apua ja tukea kasvaakseen ja kehittyäkseen ja myös oppiakseen. Palveluja on kehitettävä lasten ja nuorten todelliset tarpeet edellä ja palvelujen tulee olla saatavilla matalalla kynnyksellä. Jyväskylässä on tiivistettävä yhteistyötä niin hyvinvointialueen, järjestökentän kuin viranomaisten välillä.

Laadukas varhaiskasvatus antaa hyvän pohjan tasapainoiselle kehitykselle ja koulupolulle. Kuten peruskoulussakin, tuttuja ja turvallisia aikuisia tarvitaan nykyistä enemmän. Pidän tärkeänä, että tunne- ja vuorovaikutustaitojen kehittymistä tuetaan painokkaammin. Päivähoidon kehittämisessä meidän on pystyttävä tarjoamaan erilaisia vaihtoehtoja, joilla perheiden erilaisiin tarpeisiin voidaan paremmin vastata.

Koulun on oltava jokaiselle lapselle ja nuorelle turvallinen paikka. Aikuiset tarvitsevat enemmän keinoja puuttua häiriökäyttäytymiseen ja kiusaamiseen. Opettajien rinnalla koulunkäynninohjaajat, nuorisotyöntekijät ja kasvatusohjaajat tekevät äärimmäisen tärkeää työtä. Tämä työ on turvattava myös tulevina vuosina. Pidän hyvänä, että älylaitteiden käyttöä kouluissa oppitunnin aikana rajoitetaan. Sen käyttö tulee kuitenkin olla sallittua, silloin kun se nimenomaan tukee oppimista.

Erityistä tukea oppimiseen tarvitsevia lapsia on yhä enemmän. Jyväskylässä on pidettävä kiinni siitä, että jokainen lapsi ja nuori saa oikea-aikaista ja tarpeeseen vastaavaa tukea oppimiseensa. Kolmiportaisen tuen järjestelmää ollaan uudistamassa. Se ei saa johtaa tarjottavan tuen vähenemiseen. Meillä on myös nuoria, joilla on vaikeuksia saada peruskoulu suoritettua loppuun ja eteneminen toiselle asteelle on erityisen hankalaa. Jyväskylässä on ehdottomasti pidettävä kiinni näille erityisnuorille tarjottavista tukimuodoista, jotka ovat osoittautuneen vaikuttavaksi ja kustannustehokkaiksi. Tällaisia palveluja ovat mm. Jopo-opetus ja Ysiplus- luokan toiminta sekä syrjäytymisvaarassa oleville nuorille suunnattu Nuorten Taidetyöpaja. Vastuullamme on varmistaa, että jokainen nuori pidetään elämässä ja opinpolussa kiinni!

Harrastamisen Suomen mallia on vietävä eteenpäin, sillä jokainen lapsi ansaitsee mahdollisuuden harrastaa ja liikkua perheen taloudellisesta tilanteesta riippumatta. Erilaisten seurojen ja järjestöjen, mutta myös yritysten merkitys korostuu entisestään.